Mesaj gönder
Shenzhen Best Automation Equipment Co., Ltd.
Bizimle iletişim kur

İlgili kişi : Richard

Telefon numarası : +8618871123460

Naber : +8618871123460

Free call

Hassas nokta kaynakçının kaynak sırasındaki genel sorunları nelerdir, çözümleri nelerdir?

September 2, 2021

Kaynak sırasında hassas punta kaynak makinesinin ortak sorunları şunlardır: kaynak noktasının eksik penetrasyonu ve kaynak sırasında sıçrama, punta kaynak makinesinin zayıf kaynaklanmasına neden olur.Bu nedenle punta kaynak makinesinin fiili kullanımında aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

1、 Hassas nokta kaynak makinesi aşırı ısınmış:

1. Elektrot tabanı ile gövde arasındaki yalıtım direncinin zayıf olup olmadığını ve bunun yerel kısa devreye neden olup olmadığını kontrol edin.

2. Su giriş basıncının, su akışının ve su besleme sıcaklığının uygun olup olmadığını ve sistemin kir nedeniyle tıkanıp tıkanmadığını ve bunun sonucunda zayıf soğutma nedeniyle elektrot kolunun aşırı ısınmasına neden olup olmadığını kontrol edin.

3. Bakır esnek kaplin ve elektrot kafası gibi dokunma yüzeylerinin ciddi şekilde oksitlenip, dokunma direncinin artmasına ve aşırı ısınmaya yol açıp açmadığını kontrol edin.

4. Kaynak makinesinin aşırı yüklenmesi ve ısınması için kaynak kalınlığının ve yük devam oranının standarda uygun olup olmadığını kontrol edin.

2、 Punta kaynağı sırasında sıçrama olmamalıdır:

1. Akımın çok yüksek veya basıncın çok düşük olup olmadığını kontrol edin.

2. Kaynak iş parçasının yetersiz gücü: kaynağın zaman bölme akımı, zayıf kaynak olgusunu göstererek küçülüyor ve küçülüyor.

3、 Lehim bağlantısı tam olarak delinmemiş, külçe bileşimi zayıf veya oluşturmuyor:

1. Eksik penetrasyon, punta kaynağı sırasında "mercimek" benzeri külçe düzenlemesi olmadığı anlamına gelir.Bu dezavantaj tehlikelidir ve lehim bağlantısının gücünü büyük ölçüde azaltacaktır.

2. Kaynak parametrelerini ayarlayın.Parametrelerde sorun olmadığı kabul edilirse, ana güç kaynağı devresinin güç kaynağının yeterli olup olmadığı, kaynak trafosunun hasar görüp görmediği vb. kontrol edilmesi gerekir.

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin